Biyografi

1962 yılında Bornova/İzmir‘de doğan Sındır,

1980 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden (eski adıyla İzmir Maarif Koleji) mezun olmuştur.

1984 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümünde Lisans,

1988 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Bilim Dalında Yüksek Lisans,

1989-1993 yıllarında Uluslararası Rotary Vakfı’nın Freedom From Hunger (Açlıkla Mücadele) bursu ile gittiği İngiltere’de,Cranfield Üniversitesi’nde 4 yıl süreyle GAP Bölgesi Tarımsal Mekanizasyon Sistemlerinin Planlanması (Agricultural Mechanization Systems Planning for the Irrigated GAP Region) üzerine doktora çalışmasını yurt dışında tamamlamış ve Doktor (PhD) ünvanına hak kazanmıştır.

1997 yılında Üniversite Doçenti ve

2004 yılında Profesör ünvanına hak kazanmıştır.

1996 – 2008 yılları arasında TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetiminde 4 dönem 2.Başkanlık, 3 dönem Başkanlık görevini sürdürmüş ayrıca 2005 – 2007 yılları arasında TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliğini de yürütmüştür.

Ege Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur.

EFITA (European Federation of Information Technology in Agriculture) Avrupa Tarımsal Bilişim Teknolojileri Federasyonu üyesi ve Türkiye Temsilcisi olarak görev yapmıştır.

İnsan Hakları İzmir İl Kurulu’nda 4 yıl aktif görev almıştır.

Güneydoğu Avrupa Ziraat Mühendisleri Birliği’nin 2007-2010 Dönem Başkanı ve Kurucu Koordinatörlüğü, Dünya Ziraat Mühendisleri Birliği (CIGR) Türkiye delegeliği, CIGR Kırsal Kalkınma ve Kültürel Mirasın Korunması Çalışma Grubu Başkanlığı görevlerinde de bulunmuştur.

2008 – 2010 yılları arasında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ve ayrıca,EXPO2015 ve Ege-Koop Danışma Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur.

DPT VII ve VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planları, Tarım Alet ve Makinaları ve Rekabet Edebilirlik Özel İhtisas Komisyonu Raportörlükleri, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Denetleme Kurulu Üyeliği ve Tarımsal Bilişim Çalışma Grubu Başkanlığı da diğer görevleri arasında yer almaktadır.

Ege Üniversitesi Halkın Üniversitesi Programı kapsamında “Bornova’nın Öncelikli Destek Gerektiren Bölgelerinin Belirlenmesi” Çalışma Grubu Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce sürdürülenUrla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Fikir Yarışması Danışman Jüri Üyeliği görevlerini de yerine getirmiştir. Ayrıca, 10 yıl süre ile BALEV – Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Vakıf Genel Sekreterliği görevlerini sürdürmüştür.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyesidir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) üyesidir.

2007 Yılında üyesi olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nden aynı yıl Milletvekili Aday Adayı olmuş ve akabinde akademik görevine geri dönmüştür.

Sındır, 24 yıl süren akademik görevinden ayrılarak CHP Bornova Belediye Başkanı adayı olarak belirlenmiş, 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bornova Belediye Başkanlığı‘na seçilmiş ve 30 Mart 2014 tarihine kadar bu görevini sürdürmüştür.

Belediye Başkanlığı görevi süresince Bornova Belediyesi’nin ulusal ve uluslararası düzeyde aşağıdaki üyelikleri ve anlaşmaları gerçekleştirmiştir;

 • Avrupa Enerji Kentleri’ne (Energy Cities) Üyelik (Başkan Yardımcılığı),
 • Covenant of Mayors (Belediye Başkanları Sözleşmesi) İmzacısı,
 • UN Global Compact (UNGC) – Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İmzacısı,
 • CEMR – (Council of European Municipalities and Regions) – Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi Siyasi Komitesi
 • Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Avrupa Sözleşmesi İmzacısı,
 • Ulusal Fotovoltaik Güç Sistemleri Platformu Üyelik,
 • Tarihi Kentler Birliği Üyelik
 • Kıyı Ege Belediyeler Birliği Üyelik
 • Yurt içinden (Kütahya/Altıntaş, Kars/Kağızman, Kars/Susuzlu, Tunceli Pülümür, Tokat/Çaylı, Konya/İmrenler, Malatya/Doğanşehir, Edirne/Uzunköprü) ve Yurt dışından (Rostuşa Mavrovo/Makedonya, Cebel/Bulgaristan, Koşukavak/Bulgaristan, Mestanlı/Bulgaristan, Bar/Karadağ, Tuzla/Bosna Hersek, Novi Pazar/Sırbistan, Alsancak/Kıbrıs, Bialystock/Polonya) çok sayıda kent ile Kardeş Şehir anlaşmaları.

2013 Yılında gerçekleştirilen Avrupa Enerji Kentleri (Energy Cities – European Association of Local Authorities in Energy Transition) Genel Kurulunda Yönetim Kurulu’na seçilmiş ve ilk yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Güneydoğu Avrupa’dan (Balkanlar Bölgesi’nden) sorumlu Başkan Yardımcısı olarak seçilmiştir ve halen bu görevini aktif olarak yerine getirmektedir.

Ayrıca, Rio+20 Dünya Sürdürülebilir Çevre Zirvesi‘ne Türkiye’den katılan 2 Belediye Başkanından birisi olmuş ve bu zirvede bir oturumun kapanış değerlendirmesini yapmış, bir başka oturumda da konuşmacı olarak görev almıştır.

19-20 Eylül 2013’te New York’ta yapılan UNGC (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi) Dünya Liderler Zirvesi’ne davetli olarak katılarak Sürdürülebilirlik üzerine görüşlerini paylaşmıştır.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin tercihi ile CEMR Policy Committee (Council of European Municipalities and Regions) – Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi Siyasi Komitesi’nde Üye olarak ülkemizi temsil etmektedir ve Avrupa Birliğinin Yerel Yönetimler konusunda politikalarının belirlenmesinde söz ve yetki sahibi olmuştur.

Belediye Başkanlığı Sürecinde ayrıca, çok sayıda üreticiye ve tarım sektörüne destek projeleri ile yerel yönetimlerin önemli rolünü üstlenmiştir. Söz konusu projeler arasında; Köy-Koop ile işbirliğinde Köy Pazarı, Tohum Takas Şenliği, GDO’ya Hayır toplantıları, Gıda Güvenliği eğitim ve konferansları, Organik Ürün Pazarı, Çiçek, Mandalin, Patates vb ürün alımları ile üretici kooperatiflerine destek çalışmaları sayılabilir.

Cumhuriyet Halk Partisi 33. 34. 35. ve 36. Olağan, 15., 16. 17. 18. ve 19. Olağanüstü Kurultay Delegeliği görevlerinde bulunmuş ve halen doğal Kurultay Delegesidir.

07 Haziran 2015 Genel Seçimi CHP İzmir 2.Bölge Milletvekili adaylığı için Önseçime girerek 4. sıradan seçilerek aday olmuş ve Genel Seçimler sonucunda CHP İzmir Milletvekili olarak TBMM 25. Döneminde görev yapmıştır. Aynı dönemde Almanya, Bonn’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Parlementer Forumu Yönlendirme Komitesi Toplantısına TBMM CHP Gubu adına katılım sağlamıştır.

01 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde CHP İzmir Milletvekili olarak yeniden seçilmiş ve TBMM 26. Dönem Milletvekili olarak görev yapmıştır. Aynı dönemde TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda CHP Grup Başkanı ve NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak ta görev almıştır.

24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde CHP İzmir Milletvekili olarak yeniden seçilmiş ve TBMM 27. Dönem Milletvekili olarak görev yapmaktadır. Aynı dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak ta görev yapmaktadır.

35.Olağan Kurultayda Parti Meclisi’ne seçilen Sındır, Şubat 2016 tarihinden Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen 36.Olağan Kurultaya kadar Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır.

SINDIR’ın 6’sı kitap, 1’i Uluslararası Kitap Bölümü olmak üzere çoğunluğu uluslararası nitelikli 120’ye varan bilimsel eseri ve ayrıca, çeşitli gazete, dergi ve sanal yayın organlarında köşe yazıları, makaleleri bulunmaktadır. Sındır, akademik yaşamı boyunca çeşitli ülkelerde (İngiltere, İsveç, Danimarka, Almanya, Japonya, Fransa, Yugoslavya, Hollanda, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, İsrail, İran, İtalya, Fas, Litvanya, Tayland, İspanya, Singapur, Brezilya, Makedonya, Karadağ, Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Portekiz, vd) burslu veya üniversite imkanları ile çeşitli kongre, sempozyum, seminer, kurs v.b. toplantılara konuşmacı ve yönetici olarak katılmıştır. Bornova Belediye Başkanlığı sürecinde de Bornova kentinin uluslararası düzeyde bilinirliğini sağlamak, özellikle sosyal belediyecilik, çevre ve enerji konularındaki çalışmaları aktarmak ve karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak, kardeş kent ilişkilerinin kurulması ve geliştirilmesi ve ayrıca Türkiye Belediyeler Birliği’ni ve ülkemizi temsil etmek amacıyla da çeşitli ülkelere ziyaretlerde bulunmuştur.

Sındır’ın, akademik uzmanlık konuları ve ilgi alanları arasında şu konular yer almaktadır;

 • Uydu Teknolojileri, Coğrafik Bilgi Sistemi ve Uzaktan Algılama
 • İşletmecilik ve Planlama,
 • Yöneylem Araştırması, CPM/PERT
 • Hassas Uygulamalı Tarım,
 • Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri
 • Tarım ve Tarım Politikaları,
 • Küreselleşme ve Özelleştirme Politikaları
 • Kırsal Kalkınma,
 • Belediyecilik ve Çevre,
 • İzmir’in Kültürel Mirası,
 • Kentsel Gelişim,
 • Çevre ve Kültür,
 • Küresel Isınma ve İklim Değişikliği,
 • Enerji Dönüşümü, Verimliliği ve Tasarrufu,
 • Gıda Güvenliği ve Güvencesi,
 • Yoksulluk ve İstihdam

Sındır, çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve Fransızca bilmektedir.

Sındır, evli olup bir kızı (24) ve bir oğlu (18) vardır.

16.07.2018

 

BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİ…..

Sındır, Bornova Belediye Başkanlığı görev süresince, vizyonu olan, planlı, faaliyete dayalı bütçe uygulamasıyla, idari ve mali disipline azami önem vermiş, katılımcılık, saydamlık ve hesap verebilirlik ilkeleri temelinde yurttaşların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, kentlilik bilincinin oluşturulması, aidiyet duygusunun yüceltilmesi ve Bornova’da yaşamaktan ve Bornovalı olmaktan gurur duyulmasını sağlayabilmek adına;

 • 2009 yılı bütçe hacminin 95 milyon TL’den 2014 yılında 205 milyon TL’ye çıkmasını sağlamıştır. Bu sayede, Belediye olarak kişi başına Gayri Safi Hasıla değeri 232 TL’den 480 TL’ye çıkmıştır. Diğer bir deyişle, Bornova Belediyesi’nin her bir yurttaşına ürettiği hizmet ve yatırım 2 kattan daha fazla artırılmıştır.
 • Belediyenin mülkiyetinde olan ve hizmet ürettiği bütün bina taşınmazlarının  % 58’i 2009-2013 yılları arasında yapılan 200 milyon TL’yi geçen yatırımlar ile gerçekleştirilmiştir. 2014 yılı yatırımları ile bu oranın %75-80’i bulması beklenmektedir. Yatırım bütçesinin toplam içerisindeki %30’a varan oranı ile Türkiye’de örnek belediyeler arasında yerini almıştır.
 • Gelir ve Gider Bütçe gerçekleşme oranı itibarıyla gelirde %99.8 giderde ise %90’a varan oranlar ile gerçekçi ve halkın talepleri doğrultusunda bütçe uygulaması sağlanmıştır.
 • Bornova Belediyesi Öz Gelirlerinin Toplam Gelire Oranı itibariyle 2009 yılında %53 olan bu değer 2013 yılında %65’e yükseltilmiş ve örnek belediyeler arasında yerini almıştır.
 • Bornova Belediyesi olarak, Türkiye’de ve İzmir’de bir çok projede (Evde Yaşlı Bakım Hizmeti, Evde Gebe Bebek ve Lohusa Hizmeti, E-Belediyecilik, Akıllı Telefon ve Tablet PC Uygulaması, Elektronik Belge Yönetim Sistemi, Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı, Turizm Master Planı, Okullara Yardım, İbadethanelerin Temizliği ve bakımı, vd) İLK olmuş ve Ödüllere hak kazanılmıştır.
 • Üniversite, Sanayi ve Belediye işbirliklerinde ve akıl ve bilimin öncülüğünde katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışla Türkiye’ye örnek sosyal projeler üretilmiştir.
 • Bornova’nın tarihine ve turizmine yatırımları ile bir Dünya Kenti olması ve tanınırlığı yolunda önemli bir yol katedilmiş ve kurumsallaştırılmıştır. Ayrıca bu amaca yönelik Dış İlişkiler Müdürlüğü tesis edilmiştir.
 • Tiyatro Müdürlüğü, Kütüphane ve Arşiv Müdürlüğü, Sosyal Yardım İşleri Müdürlükleri kurularak hizmette verimlilik ve etkinlik sağlanmaya çalışılmıştır.
 • Döneminde kurmuş olduğu Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile her yıl 10 milyon TL karşılığında erzak, giyecek, eşya, engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç insanlara el uzatarak toplumun yoksulluk ve işsizlik temelli önemli bir yarasını sarmaya özen göstermiştir.
 • Bornova Şehrinin her bir sokağında bizzat yürüyerek ve vatandaşları dinleyerek halkın talebini alarak ve bilimin öncülüğünde hizmet ve yatırım önceliklerini belirlemiş, özel veya kamu sektöründe hiç bir kuruma da borç yapılmadan, hizmet ve yatırımlar gerçekleştirilmiştir.
 • Kamu emekçilerinin hakları için Sendika’yı bizzat davet ederek Toplu İş Sözleşmesi imzalamış, Belediye Şirketi İZBAŞ’ı Sendikaya üye yapmış ve çalışanlarına yine kendi daveti ile Toplu İş Sözleşmesi ile sosyal ve maddi haklar sağlamıştır. Sözleşmeli personel maaşlarını taban aylıktan tavan aylığa çıkarmıştır. Belediyede hizmet alımında çalışan işçilerinin ücretli izne ayrılmalarının önünü açmış, ücret ve sosyal haklarını iyileştirmiştir. Belediye çalışanları arasında ücret dengesizliğini ortadan kaldırabilmek üzere başlatılan bu çalışmalara devam etmektedir.
 • Başkanlık döneminde tamamlayarak hizmete sunduğu yatırımlar arasında; 8 adet Kapalı Pazaryeri, 3 Kültür Merkezi ve Cem Evi, Sağlık Köyü, Açık ve Kapalı Olimpik Yüzme Havuzları ile Spor Kompleksi, 3 adet Futbol Sahası, Kadın Konuk Evi, Düğün Salonları, Kültürel Mirası Koruma ve Restorasyon Projeleri, Bornova Kent Arşivi ve Müzesi, Büyük Çarşı Sağlıklaştırma Projesi, Rekreasyon Alanları, Yeşil Alan ve Parklar (yeşil alan miktarı yaklaşık 2 katına çıkarılmış ve 7 m2/kişi sağlanmıştır), Sokak Hayvanları Kliniği, Sokak Yapımı ve Asfaltlama çalışmaları, E-Belediyecilik Yatırımları, Gençlik Merkezi, Otobüs ve Servis Araçları alımı, Ağır İş Makinaları alımı,vd)
 • Halkın çevreye duyarlılığını artırabilmek, binalarda enerji verimliliğini artırabilmek ve temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik yatırımlar ile de Türkiye’ye ve İzmir’e örnek projeler üretmiştir. Hava Kalitesini Kontrol Cihazı satın alarak Bornova’nın hava kalitesini anlık verilerle internet ortamından sunulması sağlanmıştır.
 • Sosyal ve Kültürel faaliyetlerin yanı sıra Mevlana Toplum ve Bilim Merkezinde kurmuş olduğu “Bilim Merkezi” nde gökbilim, felsefe, fizik, kimya, biyoloji, teknoloji, mekatronik laboratuvarları ile lise düzeyinde öğrencilerimize uygulamalı bilim eğitimleri verilmeye başlanmıştır.
 • Ayrıca her yıl SBS ve Üniversiteye Hazırlık kurslarından faydalanan öğrenci sayısı iki katından daha fazla sayıya, 3500’e, çıkarılmış ve tek merkezden 5 ayrı merkezde bu eğitimlerin verilmesi sağlanmıştır.
 • Amatör Spor Kulüplerine ayni ve ilk defa sunulan nakdi yardımlar ile amatör sporun kentin her yerinde sivil insiyatiflerin de katkıları ile gelişimi sağlanmıştır.

Mahalle ve Köy Muhtarlıkları ile birlikte yönetim anlayışının gereği bilgisayar, telefon, fatura ödeme vb destekler ile halkımıza daha hızlı ulaşılabilmesinin önü açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir